Delfoi-menetelmäkoulutuksen kaikille avoimessa webinaarissa tiistaina 18.4.2023 klo 15.15 – 16.00 ideatarhuri ja verkkopedagogi Anne Rongas ja draamapedagogi Eliisa Lintukorpi keskustelevat tulevaisuuksientutkimuksen Delfoi-menetelmän pedagogisesta käytöstä.
Webinaarissa Rongas ja Lintukorpi avaavat kokemuksiaan siitä, miten Delfoi-menetelmää voi hyödyntää tulevaisuuskuvittelun ja tulevaisuuslukutaidon kehittämisessä. Aroissa ja kiistanalaisissa ilmiöissä Delfoi-menetelmä tarjoaa turvallisen tilan anonyymiin dialogiin.
Uudella xDelphi-ohjelmalla voi rakentaa Delfoi-kyselyitä myös kieliversioina ryhmille, joiden luku- ja kirjoitustaito eivät mahdollista sujuvaa kirjallista dialogia.
Webinaarin jälkeen on varattu aikaa myös vapaalle keskustelulle.
Delfoi-menetelmä opetuskäytössä-webinaariin osallistuminen on maksutonta. Ilmoittaudu webinaariin maanantaihin 17.4.2023 mennessä; linkki webinaarihuoneeseen lähetetään ilmoittamaasi sähköpostiosoitteeseen tiistaina 18.4.2023 klo 10.00.
Tervetuloa mukaan – voisiko Delfoi-menetelmä olla tulevaisuudessa sinunkin työkalusi?
Webinaari järjestetään yhteistyössä Ketukopteri-hankkeen kanssa.
Lisätietoja webinaarista ja sen sisällöistä saat Jukka Tikkaselta, jukka.tikkanen@otavanopisto.fi
Pidätämme oikeudet muutoksiin.