Webinaari: Tulevaisuustyöskentelyä – Delfoi-menetelmä opetuskäytössä 18.4.2023 klo 15.15-16.00

18.04.2023
Webinaarissa mukana Anne Rongas

Delfoi-menetelmäkoulutuksen kaikille avoimessa webinaarissa tiistaina 18.4.2023 klo 15.15 – 16.00 ideatarhuri ja verkkopedagogi Anne Rongas ja draamapedagogi Eliisa Lintukorpi keskustelevat tulevaisuuksientutkimuksen Delfoi-menetelmän pedagogisesta käytöstä.

Webinaarissa Rongas ja Lintukorpi avaavat kokemuksiaan siitä, miten Delfoi-menetelmää voi hyödyntää tulevaisuuskuvittelun ja tulevaisuuslukutaidon kehittämisessä. Aroissa ja kiistanalaisissa ilmiöissä Delfoi-menetelmä tarjoaa turvallisen tilan anonyymiin dialogiin.

Uudella xDelphi-ohjelmalla voi rakentaa Delfoi-kyselyitä myös kieliversioina ryhmille, joiden luku- ja kirjoitustaito eivät mahdollista sujuvaa kirjallista dialogia.

Webinaarin jälkeen on varattu aikaa myös vapaalle keskustelulle. 

Delfoi-menetelmä opetuskäytössä-webinaariin osallistuminen on maksutonta. Ilmoittaudu webinaariin maanantaihin 17.4.2023 mennessä; linkki webinaarihuoneeseen lähetetään ilmoittamaasi sähköpostiosoitteeseen tiistaina 18.4.2023 klo 10.00.

Tervetuloa mukaan – voisiko Delfoi-menetelmä olla tulevaisuudessa sinunkin työkalusi?

Ilmoittaudu webinaariin tästä

Webinaari järjestetään yhteistyössä Ketukopteri-hankkeen kanssa.

Lisätietoja webinaarista ja sen sisällöistä saat Jukka Tikkaselta, jukka.tikkanen@otavanopisto.fi

Pidätämme oikeudet muutoksiin.