Kestävä tulevaisuus – kurssiohjelma ja aikataulut

Ensimmäisten etukäteistehtävien palautuspäivämäärä: sunnuntai 7.6.2016.

Kurssin verkkotapaamispäivät ja ohjelma

YHTEINEN OSALLISTUMINEN 1.  KESKIVIIKKO 10.6.2020

PÄIVÄN AIHEET: MINÄ JA YHTEISÖT

Päivän alateemat ja tunnetaidot

  • Hyvinvointi ja itsetuntemus
  • Ekososiaalinen sivistys ja minä
  • Etiikka ja oikeudenmukaisuus
  • Myötätunto, rehellisyys ja rakkaus
  • Ekososiaalinen sivistys ja yhteisöt

KELLONAIKAOHJELMAOPETTAJAT
09.00 – 09.45   (45min) Tervetuliaiset ja kurssin eteneminen
Oma hyvinvointi:
– Meditaatiohenkinen aloitus.  
– ”My Day 2050” -videot osa 1
Mirka Kinnula ja
Lauri Ylä-Jussila


TAUKO 15 min
10.00-11.00 (60min) – ”My Day 2050” -videot osa 2
Keskustelu: hyvinvointi yksilön ja maailman mittakaavassa
Mirka Kinnula ja
Lauri Ylä-Jussila


TAUKO 30 min
11.30 – 12.30 (60 min)
Ekososiaalinen sivistys ja minä
– Kestävä kehitys ja hyvinvointi
– Ekososiaalinen sivistys
– Ekososiaalisen sivistyksen kompetenssit
Jukka Tikkanen ja Jouni Karnasaari

TAUKO 15 min
12.45 – 13.30 (45 min) Sateenkaarinäkökulma kestävän kehityksen tavoitteisiin osa 1 Setan kouluttaja:
Teija Ryhtä


TAUKO 15 min
13.45 – 14.30 (45 min) Sateenkaarinäkökulma kestävän kehityksen tavoitteisiin osa 2Setan kouluttaja:
Teija Ryhtä


TAUKO 15 min
14.45 – 15.45 (60 min) Päivän reflektointi ja seuraavan tapaamiskerran etukäteistehtävät Mirka Kinnula ja
Lauri Ylä-Jussila

VÄLITEHTÄVÄT 1: Palautuspäivämäärä perjantai 26.6.

YHTEINEN OSALLISTUMINEN 2. – KESKIVIIKKO 01.7.2020

PÄIVÄN AIHEET: TALOUS, YHTEISKUNTA JA YMPÄRISTÖ

Päivän alateemat ja tunnetaidot

  • Intohimot ja luonne
  • Retoriikka, kommunikaatio ja tarinankerronta
  • Yrittäjyys ja tiimityöskentely
  • Ekososiaalinen sivistys ja talous
  • Uteliaisuus ja kokeilu
  • Tulevaisuus ja teknologia
  • Luovuus ja improvisaatio
  • Ongelmanratkaisutaidot ja sopeutumiskyky 
  • Ekososiaalinen sivistys ja me

KELLONAIKAOHJELMAOPETTAJAT
09.00 – 10.15   (75min) Vastamainonta osa 1 Mirka Kinnula ja Anne Rongas

TAUKO 15 min

10.30-11.30   (60min)

Vastamainonta osa 2
Mirka Kinnula ja Anne Rongas

TAUKO 30 min
12.00 – 14.30 (150min) Agenda 2030 teemainen roolipeli: Öljyilta Heikki Koponen, 
Vesa Partanen ja 
Lauri Ylä-Jussila

TAUKO 15 min
14.45 – 15.15 (30min) Utopiat ja dystopiat – tarinankerrontaa ja tulevaisuuden tutkimusta osa 1 Mirka Kinnula, 
Lauri Ylä-Jussila +
vierailevat luennoitsijat

TAUKO 15 min
15.15-16.00 (45 min) Utopiat ja dystopiat – tarinankerrontaa ja tulevaisuuden tutkimusta osa 2 Mirka Kinnula, 
Lauri Ylä-Jussila +
vierailevat luennoitsijat

VÄLITEHTÄVÄT 2. palautuspäivä perjantai 17.7.2020

YHTEINEN OSALLISTUMINEN 3. – KESKIVIIKKO 22.7.2020

PÄIVÄN AIHEET: TULEVAISUUS JA UTOPIAT

Päivän alateemat ja tunnetaidot

  • Tulevaisuus, suunnittelu ja ennakointi
  • Moraalinen rohkeus 
  • Ekososiaalinen sivistys ja tulevaisuus

KELLONAIKAOHJELMAOPETTAJAT
09.00 – 10.15   (75 min) Tulevaisuuskuvittelu Mirka Kinnula ja Lauri Ylä-Jussila

TAUKO 15 min
10.30-11.30  (60 min)
Tulevaisuusohjaus
Tuija Salminen ja 
Lauri Ylä-Jussila


TAUKO 30 min
12.00 – 12.45 (45 min)
Kansalaisvaikuttaminen ja data kestävän kehityksen näkökulmasta osa 1
Jouni Karnasaari ja 
Kari A. Hintikka


TAUKO 15 min
13.00 – 13.45 (45 min)
Kansalaisvaikuttaminen ja data kestävän kehityksen näkökulmasta osa 2
Jouni Karnasaari ja 
Kari A. Hintikka


TAUKO 15 min
14.00 – 14.45 (45 min)
Kansalaisvaikuttaminen ja data kestävän kehityksen näkökulmasta osa 3
Jouni Karnasaari ja 
Kari A. Hintikka


TAUKO 15 min
15.00 – 15.45 (45 min)
Kansalaisvaikuttaminen ja data kestävän kehityksen näkökulmasta osa 4
Jouni Karnasaari ja 
Kari A. Hintikka


TAUKO 15 min
16.15 – 17.00 (45 min)
KURSSIN PÄÄTTÄJÄISET JA LOPPUREFLEKTIO + JÄLKIKÄTEISTEHTÄVÄT
Lauri Ylä-Jussila + muut opettajat

JÄLKIKÄTEISTEHTÄVÄT – Palautuspäivämäärä perjantai 31.7.2020

Takaisin arkistoon